EESTI FOTOKUNSTIMESS 2014
PHOTOGRAPHIC ART FAIR 2014

Soome fotoraamatute näitus

kannet_musta_web

NELLI PALOMÄKI. Breathing the Same Air. 2013

 

2014. aasta Eesti Fotokunstimessi raames toimub Telliskivi Loomelinnakus Soome fotoraamatute näitus-müük. Soome fotokunst on mitmekülgne ja rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud, oma esteetika ja kvaliteedi poolest on see jätkuvalt eeskujuks ka Eestis. Väljapanek Fotokunstimessil toob fotoraamatu meediumi kaudu publikuni Soome kaasaegsele fotokunstile iseloomulikud lähenemised ja suundumused ning seab fookusesse kunstnikuraamatu kui eraldi žanri. Esindatud on ligikaudu 30 Soome kunstnikku, kelle loomingu üheks oluliseks väljundiks on fotoraamat.

Näitusel esitatud valik kaamerapõhise kunsti raamatuid võimaldavad heita pilgu ühelt poolt Soome fotokunsti visuaalsele rikkalikkusele, teisalt aga fotoväljaannete kirjastamise erinevatele võimalustele. Fotoraamatud on vahend, mille abil saab loomingut arhiveerida ja jäädvustada, kuid samas luua ka uusi narratiive. Raamatute disain on muutunud sama oluliseks kui nende sisu ning fotoraamatust on saanud käega katsutav kunstiteos, mida saab näitusel uurida ja huvi korral koju kaasa viia. Fotoraamatud ei ole pelgalt pildiraamatud, nad on oluline osa fotograafiast kui kunstipraktikast. Raamat ja selle koostamise protsess võivad olla sama tähenduslikud kui fotode eksponeerimine näitusel.

Soome fotoraamatute väljapanekuga kaasnevad Fotokunstimessil loengud ja arutelud, mis omalt poolt täiendavad näitust ja uurivad, mis toimub Soome kaasaegse fotokunsti ja fotoraamatute kirjastamise maastikul. Loenguid peavad kunstiajaloolane ja Soome Fotomuuseumi peakuraator Anna-Kaisa Rastenberger ning fotograaf Ida Pimenoff, kes arutlevad Põhjamaade fotokunsti erinevate aspektide üle ning räägivad fotoraamatute traditsioonist ja populaarsusest Soomes.

Raamatunäituse koostamine toimub koostöös Soome Fotokunstnike Liiduga. 2014. aasta oktoobris aset leidev Soome fotoraamatute näitus on sissejuhatuseks 2015. aasta Tallinna Fotokuu raames toimuvale Soome kaasaegse fotokunsti näitusele Tallinna Kunstihoones.