EESTI FOTOKUNSTIMESS 2014
PHOTOGRAPHIC ART FAIR 2014

Alan Proosa

Intriig Alan Proosa fotoinstallatsioonis on võrdlemisi ilmne. Sarja keskmes seisab näitleja Kärt Tammjärve portree – lihtne, ilus ja puhas. Seda ümbritsevad kunstniku drag queen’i stiilis autoportreed. Alasti keha viitab küll enesepaljastusele, ent maskina nägu kattev meik või vaataja ja modelli vahele asetatud loor, mis tuletab meelde Proosa sümbolismilembust, viitab ebakindlusele. Ideaal, kelle poole püüeldakse, vaatab enesekindlalt, ent ka lahkelt ja loomulikult kaamerasse. Probleem, mida kunstnik sõnastada püüab, ei ole mitte enesemääratlemise õigus ja julgus, vaid selle vabadusega tihtipeale kaasnev sõjakus, mis muudab millegi väga loomuliku millekski võrdlemisi võltsiks ja groteskseks.

Arvestades asjaolu, et autoportree ei ole Proosa loomingus seni olulist rolli mänginud, tundub, et tegemist ei ole mitte lihtsalt päevakajalise, vaid ka isikliku teemapüstitusega.

← 

www.alanproosa.com

 

Alan Proosa. Estonian Girl. 2014. 49x70 cm. Pigmentfoto alumiiniumil / Inkjet print on aluminum. Tiraaž / Edition: 3. 480EUR

ALAN PROOSA. Estonian Girl. 2014. Pigmentfoto alumiiniumil